قوشمالار چه نوع شعری است انجمن هفت هنر - قوشمالار - گروه هفت هنر/ 7artsgroup
رفتن به مطلب
اخبار و اعلامیه ها
 • هرگونه کپی برداری از متن های سایت بدون اعلام منبع و یا رمان های نویسنده های سایت پیگرد قانوی خواهد داشت *** هرگونه استفاده و کپی از کتاب های ویراستاری شده و ترجمه شده و تالیف شده در این سایت بدون مجوز کتبی از مدیر کل سایت ممنوع است و پیگرد قانونی خواهد داشت. فایل کتاب های پی دی اف شده در تالار ادبیات / رمان های ایرانی / رمان های خارجی / داستان های کوتاه ***فروش صنایع دستی در بخش فروشگاه *** اطلاعیه ی درخواست طراحی جلد کتاب *** اطلاعیه ی ثبت نام کاربر ویژه *** اطلاعیه ی بخش ماهنامه *** به سایت هفت هنر خوش آمدید.
 • برای تعیین سطح جهت شرکت در ترم های آموزش نویسندگی به بخش مسابقه امتحان ویراستاری مراجعه فرمایید
 • نفیسا تیم/‬ https://www.nafisateam.com !به سایت هفت هنر خوش آمدید
 • اطلاعیه ها

  • نسرین قلندری/ مدیرکل

   چاپ کتاب   دوشنبه, 20 آذر 1396

   هیات انتخاب کتاب برای چاپ : استاد محمد طهرانی نیکجو - استاد علی پاینده - استاد محمد ابهری - استاد  امیر مددی شرایط چاپ کتاب را در این اطلاعیه بخوانید: نویسنده ی عزیز پس از اتمام تالیف کتاب در بخش تالیف رمان، و یا  ترجمه و یا اشعار و ... و  پایان ویراستاری در سایت هفت هنر و  با اطمینان از این که کتاب شما در سایت ها و کانال های دیگر  موجود نیست.  کتاب را در بخش درخواست چاپ ثبت کنید تا نسبت به بررسی کتاب برای  چاپ اقدام شود. شایان ذکر است که کتاب با هزینه ی سایت منتشر خواهد شد و شرایط فروش و قرارداد مابین نویسنده و ناشر یعنی سایت هفت هنر  در طی قراردادی مجزا جهت بررسی و امضاء  برای نویسنده ارسال خواهد شد.  - نوشته در همین سایت تالیف یا ترجمه و ... شده باشد. ( نوشته در مراحل نوشتن توسط هیات انتخاب کتاب خوانده می شود) - نوشته جذابیت لازم برای تایید هیات بررسی کتاب را داشته باشد. ( با تایید هیات بررسی و انتخاب کتاب برای چاپ) - نوشته از پیرنگ مناسب برخوردار باشد. ( با تایید هیات بررسی و انتخاب کتاب برای چاپ) - درست نویسی  ( با تایید هیات بررسی و انتخاب کتاب برای چاپ) - استفاده ی مناسب و به جا از علامت های نگارشی ( با تایید هیات بررسی و انتخاب کتاب برای چاپ) - نداشتن اشتباه های نوشتاری یا معنایی ( با تایید هیات بررسی و انتخاب کتاب برای چاپ) - نداشتن صحنه های غیر اخلاقی- نداشتن صحنه های غیر اخلاقی -فعالیت مستمر و حضور در سایت    - داشتن حداقل دویست دنبال کنند0 در سایت       تنظیمات اعلامیه با آرزوی موفقیت     تیم مدیریت هفت هنر شرایط  
نسرین قلندری/ مدیرکل

قوشمالار چه نوع شعری است انجمن هفت هنر

پست های پیشنهاد شده

قوشمالار، دوبیتی گونه هایی هستند که گونه ای از شعر آزربایجانی بوده که دارای 5 بند و (در برخی موارد بیشتر از 5 بند) و هر بند نیز 4 مصراع و هر مصراع نیز 11 هجا دارند. در بند اول مصراع های اول با سوم و مصراع های دوم با چهارم همقافیه هستند. گاهی اوقات مصراع اول و سوم آزاد است. از بند دوم به بعد سه مصراع اول همقافیه و مصراع چهارم با مصراع چهارم بند اول نیز همقافیه می باشند. در بیت آخر شاعر نام خود را می آورد که آن را (موهوربند) می گویند و به دوبیتی ها در قوشما، قوشما بند می گویند. قوشمالار حاوی موضوع و مضمونهای متعددی می باشند.

قوشمالار از قالب های پرکاربرد شعر آزربایجان محسوب می شوند، به نوعی می توان گفت که دومین قالب شعری و از مشهورترین قالب های شعر هجایی هست. قوشمالار(قوشما) با گرایلی تفاوت آنچنانی ندارد تنها تفاوت قوشما با گرایلی در تعداد هجاهای آن است، همچنان که در مقاله گرایلی گفته شد گرایلی یک قالب 8 هجائی است ولی قوشما یک شعر 11 هجایی می باشد.
موضوع، مضمون، فرم، محتوا، ساختار بیرونی و درونی، زبان، داشتن دو موضوع (فرعی و اصلی)، داشتن دو قافیه(اصلی و فرعی)، دارا بودن زبان مردمی (مردمی بودن این قالب) از جمله نقطه اشتراک قوشما با گرایلی می باشد.


o شاخصه های قوشمالار:
o
 متشکل از سه تا 5 بند و یا بیشتر
 هر بند متشکل از 4 مصراع و هر مصراع مرکب از 11 هجا
 در بند اول مصراع های زوج همقافیه هستند و در عین حال تمام مصاریع چهارم بندها با مصراع های زوج بند اول نیز همقافیه هستند.
 به غیر از بند اول مصراع های اول و دوم و سوم هر بند با هم همقافیه بوده و در عین حال هر بند برای خودش قافیه ای جداگانه دارد.
 در قوشما دو نوع قافیه وجود دارد قافیه اصلی و قافیه فرعی. قافیه های اصلی همان قافیه های مصراع چهارم هر بند که با مصراع های زوج بند اول همقافیه هستند. و دیگری قافیه های فرعی هستند که همان قافیه های مصراع های اول و دوم و سوم هر بند می باشد. تغییر شاعرانه و هنرمندانه قافیه ها از فرعی به اصلی و بالعکس آنهم متناسب با تغییر موضوع از فرعی به اصلی میزان هنر و مهارت شاعر را نشان می دهد.
 قوشما دارای دو موضوع می باشد یکی اصلی و دیگری فرعی موضوع اصلی همان موضوعی است که در بند اول می آید و در کنار آن هر بندی می تواند برای خودش موضوعی جداگانه داشته باشد منتهی در مصراع چهارم هر بند شاعر به موضوع اصلی بر می گردد حالا این برگشت شاعرانه و ادیبانه به موضوع اصلی نمایانگر هنر شاعر قوشمالار می باشد که سهل و ممتنع بودن قوشما نیز در اینجا نمود پیدا می کند آنهم بستگی دارد به تجربه، هنر، استعداد و مهارت شاعر .

 قوشمالار از لحاظ تعدا هجاها(فقط تعداد هجاها) با قالب رایج منظومه جاوید(حیدربابایه سلام) استاد شهریار یکی می باشد یعنی هر مصراع این دو دارای 11 هجا می باشد ولی این دو، تفاوت های زیادی با هم دارند مثلا هر بند حیدربابا 5 مصراع است که در هر بند مصراع های اول و دوم و سوم با هم همقافیه و مصراع های چهارم و پنجم نیز همقافیه هستند در کل هر بند "حیدربابایه سلام" دارای موضوع و قافیه جداگانه ای هست و...
 در قوشمالار از موضوعات و مضامین متعددی استفاده می شود که توسط یک نخ نامرئی به هم متصل هستند البته نامرئی بودن این نخ نیز بستگی به هنر شاعر دارد.
 مردمی بودن زبان، موضوع و محتوا، سهل الوصول معنایی و مضمونی و اندیشه شعر در عین ممتنع بودن از دیگر شاخصه های قوشمالار می باشد.
 قوشمالار و گرایلی و حتی بئشلیک ها بیشتر توسط اوزان و عاشیق ها(آشیق ها) همراه با ساز و آواز سروده می شود.
 قوشمالار و همچنین گرایلی قدمتی به دیرینگی موسیقی آزربایجان دارند.
 آوردن تخلص شاعری در یکی از مصراع های بند آخر مخصوصا مصراع سوم یا چهارم از دیگر شاخصه و مولفه های قوشملار محسوب می شود
 ...


o خصوصیات بارز قوشما(لار):
o
 سهل الوصول بودن فکر و اندیشه شاعر
 استفاده از آرایه های متنوع لفظی و معنوی از جمله (جناس، تضاد، حس آمیزی،تصاویر مردمی و ملموس و شاعرانه،تفکر اجتماعی، ترجیح خرد جمعی بر خرد فردی شاعر و...
 قوی بودن حس صمیمیت و همذات پنداری
 مخاطب مداری شعر و شاعر
 داشتن رسالت شاعرانه و تعهدی شعری
 سهل و ممتنع بودن قوشما
 خاصیت تاویل پذیری و چندصدایی
 داشتن تصاویر مردمی و خلاقانه
 و... به طور خلاصه مردمی بودن این قالب از لحاظ کلیه شاخصه های شعری باعث محوبیت این قالب در بین توده های مختلف مردم شده است.
 همراه با ساز و آواز سروده و اجرا می شود(فی البداهه بودن آن)
 داشتن مضامین ترکیبی مانند: عشق و عرفان، دینی اجتماعی، عشق و عقیده و ایدئولوژی، اجتماعی عرفانی، عقل و عشق و عرفان، دین و فلسفه، مذهب و فلسفه، عشقی مذهبی،باور های عرفی و شرعی و... قابل ذکر است که بیشتر شاعران و عاشیق هایی که در سرودن گرایلی مهارت دارند در سرودن قوشما نیز مهارت دارند که بیشتر به علت مشابهت ساختار درونی و بیرونی و موضوعات مورد نظر قوشمالار و گرایلی می باشد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.درباره گروه هفت هنر

گروه هفت هنر با هدف ترویج فرهنگ هنر در فضای مجازی راه اندازی شده است.

تمامی حقوق برای گروه هفت هنر محفوظ می باشد و

کپی برداری از پوسته یا قالب و محتوا پیگرد قانونی دارد . )

اطلاع از اخرین خبر ها

اطلاعات تماس

https://www.nafisateam.com/fa

اطلاعات مهم

By using this site, you agree to our شرایط استفاده.