الفبا I کارگردان دیوید لینج I انجمن هفت هنر - مسابقه - گروه هفت هنر/ 7artsgroup
رفتن به مطلب
اخبار و اعلامیه ها
 • هرگونه کپی برداری از متن های سایت بدون اعلام منبع و یا رمان های نویسنده های سایت پیگرد قانوی خواهد داشت *** هرگونه استفاده و کپی از کتاب های ویراستاری شده و ترجمه شده و تالیف شده در این سایت بدون مجوز کتبی از مدیر کل سایت ممنوع است و پیگرد قانونی خواهد داشت. فایل کتاب های پی دی اف شده در تالار ادبیات / رمان های ایرانی / رمان های خارجی / داستان های کوتاه ***فروش صنایع دستی در بخش فروشگاه *** اطلاعیه ی درخواست طراحی جلد کتاب *** اطلاعیه ی ثبت نام کاربر ویژه *** اطلاعیه ی بخش ماهنامه *** به سایت هفت هنر خوش آمدید.
 • برای تعیین سطح جهت شرکت در ترم های آموزش نویسندگی به بخش مسابقه امتحان ویراستاری مراجعه فرمایید
 • نفیسا تیم/‬ https://www.nafisateam.com !به سایت هفت هنر خوش آمدید
 • اطلاعیه ها

  • نسرین قلندری/ مدیرکل

   چاپ کتاب   دوشنبه, 20 آذر 1396

   هیات انتخاب کتاب برای چاپ : استاد محمد طهرانی نیکجو - استاد علی پاینده - استاد محمد ابهری - استاد  امیر مددی شرایط چاپ کتاب را در این اطلاعیه بخوانید: نویسنده ی عزیز پس از اتمام تالیف کتاب در بخش تالیف رمان، و یا  ترجمه و یا اشعار و ... و  پایان ویراستاری در سایت هفت هنر و  با اطمینان از این که کتاب شما در سایت ها و کانال های دیگر  موجود نیست.  کتاب را در بخش درخواست چاپ ثبت کنید تا نسبت به بررسی کتاب برای  چاپ اقدام شود. شایان ذکر است که کتاب با هزینه ی سایت منتشر خواهد شد و شرایط فروش و قرارداد مابین نویسنده و ناشر یعنی سایت هفت هنر  در طی قراردادی مجزا جهت بررسی و امضاء  برای نویسنده ارسال خواهد شد.  - نوشته در همین سایت تالیف یا ترجمه و ... شده باشد. ( نوشته در مراحل نوشتن توسط هیات انتخاب کتاب خوانده می شود) - نوشته جذابیت لازم برای تایید هیات بررسی کتاب را داشته باشد. ( با تایید هیات بررسی و انتخاب کتاب برای چاپ) - نوشته از پیرنگ مناسب برخوردار باشد. ( با تایید هیات بررسی و انتخاب کتاب برای چاپ) - درست نویسی  ( با تایید هیات بررسی و انتخاب کتاب برای چاپ) - استفاده ی مناسب و به جا از علامت های نگارشی ( با تایید هیات بررسی و انتخاب کتاب برای چاپ) - نداشتن اشتباه های نوشتاری یا معنایی ( با تایید هیات بررسی و انتخاب کتاب برای چاپ) - نداشتن صحنه های غیر اخلاقی- نداشتن صحنه های غیر اخلاقی -فعالیت مستمر و حضور در سایت    - داشتن حداقل دویست دنبال کنند0 در سایت       تنظیمات اعلامیه با آرزوی موفقیت     تیم مدیریت هفت هنر شرایط  
سونیا منصوری

الفبا I کارگردان دیوید لینج I انجمن هفت هنر

پست های پیشنهاد شده

نام اثر : الفبا

کارگردان: دیوید لینچ

موضوع : ▪️ایده‌ی فیلم بر اساس یک کابوس می‌باشد

 

 

دوستان در این تایپیک نقدهای خودتان را نسبت به فیلمی که در اینجا گذاشته ام ارسال کنید.

 

VID_20190208_125219_460.mp4

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 

نقد فیلم دیوید لینچ 

نواب قلی پور #سهند 

انسان ها از بدو تولد حافظه و ذهنی پاک و عاری از هر گونه دانسته ای دارند.
به مرور زمان و رشد کردند انسان،
جامعه ، الگو ها ،باور ها ، شرطی شدی گی ها و آموزش ها باعث می شود که این ذهن خالی کم کم پر شود.
انسان در سنین بالاتر به جایی می رسد که به مجموعه ای تبدیل شده که پر از ایده و نظر های دیگران است.
اگر ذهن انسان را در کودکی مانند یک ظرف خالی مثلا سطل در نظر بگیریم ؛ رفته رفته هر کسی در این ظرف آشغال ها و یا شاید چیز های خوبی می اندازد.
ظرف کم کم پر شده تا انسان به جایی می رسد که دیگر خودش نیست بلکه چیزی است که دیگران در کله‌ی او فرو کرده اند.
در قسمتی از فیلم می بینیم که زن روی تخت دارد خون بالا می آورد؛ در واقع می شود گفت او دارد دانسته ها و تجربه های دیگران را بالا می آورد که آنقدر دردناک هستند به شکل خون نمایش داده شده اند.
اما مطمعنا پس از این که ذهن انسان خالی شود ؛ ندای قلب او بهتر به گوشس می رسد و آن شخصیت خدا گونه است که شکل می گیرد.
هر انسانی در دوران کودکی اش معصوم و پاک است زیرا ذهن او هنوز قدرت تحلیل را ندارد .
بچه ای را در نظر بگیرید؛
او اگر نگاه کند همه اش چشم می شود.اگر بشنود همه اش گوش می شود.با تمام وجود طعم غذارا می چشد و در لحظه‌ی حال و اکنون قرار دارد.اما با گذشت زمان و رفته رفته که ذهن تاثیر پذیر می شود و از جامعه و اطرافیان پر می شود دیگر نمی تواند حتی طعم غذا را هم بچشد .چون دیگر انسان در لحظه وجود ندارد و ذهنش مدام در حال پرسه در آینده و گذشته و تحلیل انرژی می شود.
لازم است ما هم الگو ها و باور های القا شده از جامعه را بالا بیاوریم.

#سهند

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
ارسال شده در (ویرایش شده)

 

♦️ پیام فیلم و ایده و طرح اولیه: برای بیان ترس از یادگیری، دنیایی رو به تصویر کشیده که پر از الفباست و این ایده‌ی جالبی بود! موضوع انتخابی خوب و متفاوت و خلاقانه بود.

♦️ شخصیت پردازی:  اما از لحاظ انتخاب شخصیت می تونست یک بچه رو انتخاب کنه تا ملموس‌تر باشه بچه‌ای که تازه وارد محیط نا آشنای مدرسه یا مهد کودک ... می‌شه و اون ترس یادگیری اونقدر توی وجودشه که براش مبدل به کابوس می‌شه.
اما خوب، گویا ناملموس بودن، یکی از ویژگی‌های کاری این هنرمند هست و هیچ گاه همه یک  نتیجه‌ی واحد رو از آثارش برداشت نمی‌کنن!

♦️ فضا‌سازی: از لحاظ فضاسازی در یک کار تصویری مثل فیلم، خیلی راحت تر از صرفا یک نوشته می‌شه فضا رو به مخاطب نشون داد. خوب در اینجا هم خالق اثر سعی کرده که با بهره گیری از افکت های صدا(صداهای ترسناک مثل زوزه‌های وحشیانه‌ی باد و ...) و نشون دادن صحنه‌های خون‌ریزی که در چند صحنه به شکل متفاوت آورده رنگ و بوی ترس رو به فضای فیلم کوتاهش ببخشه که تا حدود زیادی  موفق بوده؛ اما می‌تونسته از ایده‌های خلاقانه‌ی زیاد دیگری هم بهره بگیره تا فیلمش رو تاثیر گذارتر کنه؛ مثلا حرف Z تبدیل به اره‌ای بشه و کاسه‌ی سرش رو نصف کنه! یا حرف X  چهار دست و پای چسبناک داشته باشه که لحظه به لحظه بلندتر بشه و شخصیت فیلم رو بگیره و فشار بده و نابود کنه و صحنه‌هایی از این دست چون ما در یک اثر که داره از یک رسانه‌ی دیداری و شنیداری بهره می‌گیره می‌تونیم خیلی  بیشتر از یک نوشته‌ی خالی بهره بگیریم و اصلا انتظار بیشتری داریم. می خوام بگم رسانه ی دیداری و شنیداری یک آیتم کمک کننده ست که به اثر جون می بخشه و فقط یک نوشته نیست که نویسنده باید  فقط با قلمش اونقدر خوب به همه چیز بپردازه که مخاطب بتونه همزادپنداری کنه. پس این فیلم کوتاه در مورد فضا سازی خیلی جای کار داره.

♦️ شروع: شروعش خیلی خوب بود؛ این که طرح اولیه‌ی اثر برای بیان موضوع، یک کابوس انتخاب شده به نظرم خیلی مناسب بود و اینکه نام اثر و نام خالق اثر هم آورده شده بود.

♦️ حس آمیزی: در اون قسمت که  حرف  a  اومد روی صفحه و به دنبالش صدای گریه‌ی نوزاد پخش شد عالی بود! من این طور استنباط کردم که حروف ترسناک الفبا لحظه به لحظه دارن زیاد می‌شن و تولید مثل می‌کنن و مثل صدای گریه‌ی ممتد  نوزاد که آزار دهنده ست و آدم نمی دونه که چرا هی گریه می کنه  الفبا تولید مثل کردن و هر چی گریه می کنن  شخصیت منظورش رو نمی فهمه و  در واقع اون رو یاد نمی‌گیره. خوب به نظرم قشنگ‌ترین قسمتش که من تونستم باهاش ارتباط بگیرم همین قسمت بود.

ویرایش شده در توسط Andishehparvizi

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نقد فیلم الفبا

ف،پناهی

ذهن و مغز انسان همانند گاو صندوق قیمتی هست که در بدو تولد داخلش خالی و هیچ است. حروف الفبا اولین کلیدی هستند که قفل این گاو صندوق را باز می‌کنند و در آن جای می‌گیرند و حروفات استارتی می‌شوند برای پر شدن گاوصندوق.

سالهااز پی هم میگذرند و گاو صندوق ولبریزتر ولبریزتر می شود گاه با بهترین ها و گاه با بدترین. گاه بهترین خاطره در آن موج می‌زند و گاه بدترین خاطره در آن برایت چشمکی حواله می‌کند و وجودت را میسوزاند. گاه تجربه‌هایی برایت از درون گاو صندوق بیرون آمده و با وجود تلخی اش نجاتت می‌دهد و گاه تجربه ای تلخ به درون آن می ریزد. گاه اندوخته‌های گاو صندوق تو را به توجه به حرف مردم سوق می‌دهد و برایت ناگوارترین اتفاق ها را رقم می زند.

فیلم الفبا نیز این را به ما نشان می دهد که حروف الفبا شروعی برای مغز هاست و این شروع بعد از مدت ها تلخی و شیرینی‌هایی به ارمغان می آورد

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

farangis:
به نظر میرسد آقای لینج  تمام تلاشش را برای  خاکستری نشان دادن  دنیای درون  فیلم  به کار  برده است، صدا ها  در اوایل فیلم در مبهم  کردن وترسناک  دیده شدن فیلم   را دوست دارم   بنظرم صدا ها وحتی آوازی  که  برای  فردی که  میخوابد  خوانده میشود  اصلا آرامبخش  نیست  و به بیننده  این نوید را می دهد  که منتظر  اثری  به مانند آثاری که تا کنون  دیده نباشد.  هر چند که جا برای ترسناک تر کردن  اثر وجود دارد  مثلا کلماتی که  به مغز حمله میکند  وبافت مغز را می جوند  وخون  فرد را میمکند. 
از لحاظ فضا سازی و انعکاس  نور باید گفت  صفحه ای که زمینه ی آن کاملاسیاه  است  وزنی سفید پوش با موهای  پریشان  صورتی کاملا بی روح   برای لحظه ای تصور مرده بودن  زن را ایجاد میکند  وگویی فردی که این کابوس را میبیند  فاقد روح و احساس است. تاریک و روشن شدن  صفحه هم حس  ناپایداری  وثبات  نداشتن  و عدم امنیت  را تقویت میکند. 

با شنیدن  گریه نوزاد من به یاد طفلی معصوم  وبی آلایش  افتادم  که مانند صفحه ای سفید است  . پس باید در انتقال دادن  اطلاعات به او دقت کرد  وازانتقال اطلاعات  با حجم زیاد وبار منفی فراوان خوداری  شود   و اگر واژگان و اطلاعات   به شخصی که آماده ی پزیرش  ودرک وفهمیدن    آن را دارا نیست  انتقال یابد فرد را به نابودی  مطلق می کشاند. حس ترس و ناراحتی  از اینکه زندگی از همان بدو تولد تا پایان  آن  تا چه اندازه ای  میتواند رعب  انگیز  باشد  را دوست نداشتم.  البته بسته  به دید بیننده  این نگاه  متفاوت  است. 
من بالا آوردن  زن در پایان را با دید مثبت میبینم. فردی که بعد از دیدن این چنین کابوسی  وفهمیدن ماهیت کلمه ها بالا می آورد و حس بیزاری وخشم و  چندش   را  با نشان دادن  خون  به درستی نشان داده  شده  است. واینکه مثلا حرفAبزرگ دو حرف دیگر را متولد میکند و همه ی  حروف دیگر هم میتوانند تکثیر  کنند و حتی بیشتر  از این شدند بسیار ایده ای خلاقانه ای  بود. 
با وجود تمام این تفاسیر با ید گفت آدمی  باید از ذهن و زبان  خود مراقبت کند  که چه سخنانی بر زبان می آورد و چه اطلاعاتی دریافت می کند  که هر دو این  میتوانند همان اندازه  که ترسناک ومخوف هستند  می توانند  زیبا و دلنشین باشند

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

فیلم کوتاه الفبا از دیوید لینچ

آقای دیوید لینچ با ساختن فیلم الفبا قصد داشته اند ترس از یادگیری که برخی انسان ها به آن دچار هستند را به تصویر بکشند.
شخصیت های اصلی در این فیلم حروف الفبا هستند که در قالب یک کابوس به سراغ زن رفته و در او ایجاد ترس کرده اند. زن در طول فیلم سعی می کند با بالا آوردن خون نشان دهد که پذیرای یادگیری نیست اما در آخر شکست خورده و با صداهایی که از اول فیلم به گوشش خورده هم‌ نوا می شود و شروع به خواندن حروف الفبا می کند. 
آقای لینچ با تصاویر خاکستری و سرد و در جاهایی ترسناک خیلی عالی ترس از یادگیری رو به نمایش گذاشتند.
حس می کنم حتی ایشان با آوردن صدای نوزاد در قسمتی از فیلم قصد فهماندن این موضوع را به بیننده دارد که یادگیری از همان دقایق اول تولد با انسان همراه است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

با سلام

طبق نظریات جان لاک ذهن انسان در بدو تولد مثل یک لوح سفید بدون هیچ لکی‌ست و به مرور زمان با یادگیری، تجربه و آموزش این لوح خط خطی می‌شود.

توی این فیلم اختلال یادگیری یا ترس از یادگیری در انسان‌ها به صورت یک کابوس به نمایش درآمده و از موسیقی و طراحی خاصی هم استفاده شده که ترس را در مخاطب القا می‌کند.

انسان از بدو تولد به دنبال یادگیری و کسب تجارب جدید است، برای همین روان‌شناسان بزرگی چون لاک و روسو همواره روی محیط زندگی کودک و فراهم کردن شرایط مناسب برای کسب تجارب کافی تاکید داشته‌اند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به نظرم دیوید لینچ با ساختن این فیلم قصد داشته در مورد ترس هایی حرف بزنه که در درون ما نهادینه و بعدها به صورت فوبیا نمود پیدا می کنه. یکی از این فوبی ها هم می تونه ترس از یادگیری باشه که حتی با ورود فرد به محیط آموزشی کمرنگ که نمیشه احیانا پررنگ تر هم اعلام وجود می کنه و باعث به وجود اومدن این چنین کابوس هایی هم میشه و یک آدم می تونه حتی با گذشت سالهای طولانی هم همچنان این ترس نهادینه شده در وجودش رو با خودش همراه داشته باشه.

البته اگر در روند فیلم از ابتدا یک کودک کم سن و سالتر ایفای نقش می کرد ودر اواخر فیلم اون کودک بزرگ شده و نماد بزرگسالی نشون داده می شد اثر می تونست موفق تر عمل کنه.

البته قابل ذکر هست که منتقدان دیوید لینچ اظهار دارن در اغلب موارد فیلم های لینچ پیام و مفهوم خاصی نداره و هرکسی با جهان بینی ذاتی خودش می تونه مفاهیم متفاوتی از دل فیلم بیرون بکشه و خود آقای لینچ هم بر این موضوع تاکید کرده اند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.درباره گروه هفت هنر

گروه هفت هنر با هدف ترویج فرهنگ هنر در فضای مجازی راه اندازی شده است.

تمامی حقوق برای گروه هفت هنر محفوظ می باشد و

کپی برداری از پوسته یا قالب و محتوا پیگرد قانونی دارد . )

اطلاع از اخرین خبر ها

اطلاعات تماس

https://www.nafisateam.com/fa

اطلاعات مهم

By using this site, you agree to our شرایط استفاده.